Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mám se radši pojistit, nebo přispívat na charitu?

Mám dvě děti a jsou pro mě vším. Přeji si, aby byly zdravé, přeji si, aby se jim vyhnuly všechny vážné choroby či úrazy. Přeji si, aby jakýkoliv případný problém zvládly vyřešit, a chci jim v tom být nápomocný. 

Otázka ale zní: Jak tohle rodič může pro své dítě zajistit? 100 %ně to určitě nejde. Může činit určitá opatření, ale zcela eliminovat rizika nejde. 

Před nedávnem jsem se zúčastnil přednášky Petra Sýkory, spoluzakladatele nadace Dobrý anděl. Jako rodiče mě zasáhlo, kterým lidem tato nadace pomáhá. Zaujalo mě také poslání, které Petr Sýkora prezentoval. Mluvil o tom, že nadaci jde o to naplnit dva cíle: pomoci těm, co potřebují pomoct, a umožnit těm, co jsou zdraví, si uvědomit, že být zdravý není samozřejmost. Je to jistě šlechetné. 

Napadlo mě ale také, že existence charit je vlastně do určité míry potvrzením, že stát neplní jednu ze svých funkcí tak, jak by měl. Pokud slyším, že maminka, které onemocní dítě rakovinou, řeší, kde sehnat peníze na dopravu do nemocnice, na péči o další dítě apod., říkám si, že snad kvůli tomu platíme daně. Žiji v představě, že by mnou placené daně měly být přerozděleny i na tyto účely. Alespoň bych si to přál. Vychází mi z toho, že buď se tak neděje proto, že na to výše daní nestačí, nebo se ty peníze někde ztrácí. Spíše než zakládání nadací mi přijde účelnější zamezovat efektivněji podvodům či mírně zvýšit nějakou ze složek daní či zákonného pojištění. Ptám se totiž sám sebe: Pokud marketingová kampaň nějaké nadace ukazuje příběhy rodin, kterým pomohla, kolik je rodin, kterým neuměla či nemohla či nechtěla pomoct? Určitě nějaké budou a možná se o nich nikdy veřejnost nedozví. 

Zároveň můžeme pozorovat v kampaních nadací zjedodušující linku: Vnímáte ten problém? Není Vám to lhostejné? Přispějte. V člověku se tak trochu rodí pocit, že když přispěje na dobrou věc, tak snad se ho svízel v této podobě vyhne, anebo v případě problému bude moci žádat pomoc. Ale ani tohle určitě nefunguje automaticky. 

Ať už se na to člověk kouká, z jakékoliv strany, nakonec to všechno stejně skončí u peněz. Nebezpečná nemoc či vážný úraz prostě vyžaduje finanční kompenzaci či podporu. Jenže aby se peníze mohly někomu dát, musejí se nejprve někde získat. Pokud si představíme určitou skupinu osob (například všechny rodiny s dětmi), která je ohrožena nějakým rizikem (např. vážnou nemocí dětí), pak eliminace tohoto rizika formou finanční kompenzace je vlastně definice pojmu pojištění. 

Jestliže budu přispívat do nějaké nadace, podstupuji to riziko, že mi v případě potřeby daná nadace beztak nemusí pomoct. Nemám na to žádný nárok. Přispívám pouze pro svůj dobrý pocit. Dobrý pocit z pomoci druhým. Možná to bude znít sebestředně, ale jsem názoru, že bychom měli každý v první řadě umět pomoci sobě a svým nejbližším. A teprve až v druhé řadě pomáhat ostatním.

Pokud chci mít smluvní nárok na finanční plnění v případě vzniku nějaké nepříjemné události, pak bych si měl uzavřít pojištění. Smlouva o pojištění ale rovněž představuje nejistotu v tom směru, že nekryje úplně všechna rizika (např. vrozené choroby). 

To hlavní, nad čím se ale zamýšlím, jsou situace, kdy se člověk může pojistit a neudělá to. Mám pojištěné obě děti proti vážným nemocem a úrazům a platím za toto pojištění cca 150 Kč měsíčně na dítě. Jsem pojištěný jako hlavní živitel rodiny, na nižší částky pak moje manželka. Máme pojištěný majetek, protože nemám úspory v takové výši, že bych si mohl jen tak koupit nový byt či auto. Před cestou do zahraničí vždy pojišťuji celou rodinu. Za všechna tato pojištění zaplatím ročně přes 25 tis. Kč.  

Kdyby můj byt vybouchnul a přijela by televize Nova, zřejmě by se mě zeptali, zda jsem byl pojištěn. Já bych řekl, že ano. Za asi 2,5 tis. Kč ročně by mi pojišťovna poskytla i náhradní ubytování a mohl bych si koupit nový byt. Slyšet tohle televizní divák, řekl by si určitě, že pak tedy nemám problém. Kdybych pojištěný nebyl, možná by mě lidi litovali, možná bych mohl zřídit konto pomoci a možná bych vybral těch několik miliónů na nový byt. Spravedlivé či šlechetné mi takový postup ale nepřijde. Ten, kdo se pojistí, platí za to mnohdy nemalé peníze. Potom by ti, co pojištěni nejsou a následně se na ně vybírají sbírky, měli přispět těm, co se pojistili. Myslím, že by charita měla pomáhat přednostně tam, kde se člověk nemohl pojistit.

Pokud jde o pojištění dětí, má to všechno navíc ještě mnohem hlubší emocionální rozměr. Profesně více než 10 let pracuji s pojištěním životních rizik. Bavit se o pojištění dětí znamená postupovat citlivě. Na druhou stranu: Co říct živiteli rodiny, který má manželku na mateřské, dvě děti ve škole a "na krku" hypotéku, který mi na doporučení, že by se měl dobře pojistit, řekne: "Nemám rád pojištění. Nechce se mi o tom bavit."

Je to každého věc. Ale v tomto případě averze k pojištění je naprosto nelogická emoce, která by měla jít stranou, pokud si člověk dokáže uvědomit zodpovědnost za svůj život a život na sobě závislých osob.

Možná jsem naivní idealista, ale přál bych si, aby nadace na podporu rodin s vážně nemocnými dětmi vůbec nemusely existovat. Přál bych si, aby stát z daní dostatečně pomáhal těm, co neměli takové štěstí (na zdraví, život bez úrazů apod.). Přál bych si, aby z veřejných rozpočtů nemizely peníze na zbytečnosti a pak chyběly tam, kde jsou skutečně potřeba. Přál bych si, aby systém výplaty dávek státní sociální podpory a zdravotní péče dokázal ošetřit situaci, když si někteří lidé systematicky ničí své zdraví (alkoholem, cigaretami apod.) Přál bych si ale také, aby si byli lidé vědomi svého dílu zodpovědnosti za zdraví a štěstí své a svých dětí. 

Myslím si, že neštěstí v podobě vážně nemocných dětí, nás mají naučit vážit si těch největších životních hodnot, které si mnohdy ani neuvědomujeme, že je máme. Říká se, že bolest zubu člověka trápí více než hladomor v Africe. Něco na tom bude. Pochybuji, že většina lidí na zubařském křesle myslí na děti v Africe umírající hlady. Neznamená to však, že bychom se měli přestat starat o své zuby a posílat tisíce na konta různých všemožných nadací.

Jednou mi někdo řekl větu: "Kdyby se každý člověk dokázal postarat pouze o sebe, aniž by ubližoval ostatním, svět by měl po problémech." Určitě ani toto neplatí 100 %ně, nicméně ta věta částečně pravdivá je. Kdyby si uměli lidé více řešit své vlastní problémy, kdyby si uvědomili, že někdy je opravdu důležité být pojištěný a kdyby se nesnažili někteří okrádat stát, bylo by méně požadavků na charitativní organizace a různé nadace.

Vrátím-li se k otázce, kterou jsem dal do nadpisu, myslím, že je minimálně stejně šlechetné si platit kvalitní pojištění jako přispívat na charitu. Mít dobré pojištění totiž znamená i to, že se více peněz z charitativních organizací může dostat těm, kteří se pojistit nemohli a kterým stát kvůli své nedokonalosti pomoct nedokázal.

Autor: Petr Pecina | úterý 16.8.2016 16:36 | karma článku: 18,90 | přečteno: 642x
  • Další články autora

Petr Pecina

Je tu r. 22. Look up!

Rok 2022 bude dost možná jeden z nejnáročnějších roků z ekonomického hlediska za posledních několik desítek let. Přeji všem hodně zdraví a štěstí. Ale nezapomeňme, že štěstí přeje připraveným.

31.12.2021 v 23:52 | Karma: 6,46 | Přečteno: 192x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

O tom, jak koronavirus SARS-CoV-2 odhalil naše charaktery

Říká se, že peníze kazí charakter. Nesouhlasím s touto myšlenkou. Myslím si, že peníze charakter nekazí. Charakter je, nebo není. Peníze jej odhalují. A podobně zafungoval i kontakt člověka s koronavirovou krizí.

12.8.2021 v 18:00 | Karma: 32,01 | Přečteno: 2343x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Formy finanční kompenzace škod... aneb tak trochu o pokrytectví státní pomoci

Dobrý učitel je k nezaplacení. A člověk na dobré učitele s vděčností vzpomíná celý život. Měl jsem to štěstí jich poznat několik. Nemohu tedy souhlasit, že škola toho do praxe moc nenaučí. V mém případě to neplatilo.

29.6.2021 v 0:37 | Karma: 12,20 | Přečteno: 312x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Kdybychom to věděli...

Kdybychom před rokem mohli vidět to, co je dnešní každodenní realitou, udělali bychom něco jinak? Každý jeden z nás? Zkusme si to představit.

10.3.2021 v 13:06 | Karma: 9,29 | Přečteno: 305x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Roušky jsou pouze pro ovce. Opravdu?

Dřív než přistoupím k otázce roušek, musím Vás - ač nerad - upozornit na jednu velice nepříjemnou věc. Rozmohl se nám tady takový nešvar:

10.9.2020 v 13:35 | Karma: 33,94 | Přečteno: 1465x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Blíží se vysvědčení! Známky, nebo slovní hodnocení? Nebo něco mnohem podstatnějšího?

11. března 2020, děti doma ze školy, vzdálená výuka on-line, v některých školách denně, jinde pár hodin týdně, jinde vůbec. V některých školách okamžitě po zavření škol...

7.6.2020 v 21:26 | Karma: 11,26 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

20 let finančního poradenství v ČR. Co se změnilo?

Je sobota 29. dubna 2000 a můj bratr mě veze naší Škodou 130L do hotelu Zlatá Štika v Pardubicích na víkendový seminář slovenské společnosti, která v ČR zahajuje podnikání ve finančním poradenství.

29.4.2020 v 22:37 | Karma: 12,10 | Přečteno: 442x | Diskuse| Osobní

Petr Pecina

Co nás může koronavirus naučit?

Člověk může být sebevíc sečtělý, inteligentní, vzdělaný, ale pokud si klade špatné otázky, bude dostávat sice inteligentní, vzdělané, ale bohužel špatné odpovědi. A platí to samozřejmě i naopak.

15.3.2020 v 0:17 | Karma: 18,82 | Přečteno: 545x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Zabýváš se vlastním seberozvojem? Tak pozor na jednu častou nepravdu.

Toto jsou běžné věty z motivační literatury: "Nejprve musíš uvěřit a až potom cíle dosáhneš." "Věř a víra tvá tě uzdraví." "Pokud nevěříš, že dosáhneš cíle, máš pravdu." Co když ani jedna z nich není pravda? Pozor na tyto věty.

5.9.2019 v 13:43 | Karma: 21,52 | Přečteno: 848x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Koho vlastně posloucháme?

Uvědomění si, že žiji život podle přání někoho jiného, je velmi hořké probuzení. Je to ale stále lepší, než si to neuvědomit vůbec a prožít celý život v tzv. slepé skvrně.

24.7.2019 v 16:34 | Karma: 12,85 | Přečteno: 510x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Zeman, nebo Drahoš? A hlavně proč?

Následující dva týdny budou noviny, televize a sociální sítě plné souboje o post prezidenta mezi panem Zemanem a panem Drahošem. Diskutovat se bude všude, nejen v různých pořadech, ale i na pracovištích, v MHD a samozřejmě...

15.1.2018 v 23:55 | Karma: 18,32 | Přečteno: 716x | Diskuse| Politika

Petr Pecina

Jak jsem se během roku stal tak trochu realitním makléřem.

Aniž bych o to stál, nebo to snad byl můj cíl, za poslední rok jsem si vyzkoušel, v čem spočívá předmět realitní činnosti. A to se vším všudy....

3.10.2017 v 15:48 | Karma: 10,63 | Přečteno: 499x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Jak se chrání spotřebitel před nebezpečím s názvem hypotéka

Česká národní banka vycítila, že se možná přehřívá trh s rezidenčními nemovitostmi, a tak začala chránit spotřebitele. A to tím, že poskytla hypotečním bankám "doporučení", jak mají poskytovat hypotéky klientům.

6.12.2016 v 12:05 | Karma: 27,88 | Přečteno: 2894x | Diskuse| Ekonomika

Petr Pecina

Proč je vlastně Miloš Zeman českým prezidentem?

Kdo zná moje názory a postoje, ví, že nejsem volič Miloše Zemana. Jeho způsob prezidentování v mnoha ohledech kritizuji a s některými jeho rozhodnutím zcela nesouhlasím. A proto si opakovaně od 26. ledna 2013 kladu jednu otázku:

3.11.2016 v 22:51 | Karma: 39,00 | Přečteno: 4797x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Referendum? Co rovnou nainstalovat hlasovací zařízení do českých hospod?

V souvislosti s diskuzí, zda je obecné referendum vhodné pro rozhodování o společenských otázkách, jsem se zeptal sebe sama, kde je největší výskyt odborníků na nejširší společenská témata. Odpověď je jasná - v českých hospodách.

18.7.2016 v 21:17 | Karma: 23,98 | Přečteno: 1545x | Společnost

Petr Pecina

Proč si zatím nezasloužíme dálnice o třech pruzích?

Když se plánovala před lety rekonstrukce dálnice D1, četl jsem vyjádření dopravního experta prof. Moose, proč nám stačí dva pruhy v jednom směru. Každý den jezdím po dálnici a vidím, že si tři pruhy na dálnici prostě nezasloužíme.

13.7.2016 v 12:13 | Karma: 39,12 | Přečteno: 5789x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Proč je důchodové pojištění nesmysl?

Lidé si sjednávají pojištění proto, aby se vyhnuli nepřijemné nahodilé události. Co je ale nahodilé na tom, že se dnešní člověk dožije věku šedesáti let? Pravděpodobnost je asi 88 %.

8.2.2016 v 1:04 | Karma: 15,07 | Přečteno: 1469x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

“Vypustili jsme miminku rybník… uvidíme, jestli se mu to líbí nebo ne...” No, co myslíte?

Před asi týdnem mi moje žena nabídla, zda se s ní nechci podívat na dokumentární seriál ČT Čtyři v tom. Je to dokument o čtyřech těhotenstvích, čtyřech rodinách, čtyřech porodech...

24.9.2015 v 18:10 | Karma: 16,43 | Přečteno: 938x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Povinně na vojnu... Sednout a ruce za záda!!

Magický zvuk školního zvonku zná každý. V co nejkratším čase všichni (až na výjimky, které jsou disciplinárně potrestány) sedí na svých místech. A když vstoupí pan učitel, jako na povel jako jeden muž vstanou. Nevím, jestli je to dnes ještě ve školách standardem, doufám, že ne, ale takhle jsem to prostě zažíval devět let na základce. "Disciplína musí být!" Tehdejší líheň poslušných zaměstnanců toto prostě vyžadovala: seď, poslouchej, máš-li názor, nech si ho pro sebe, a kdybys náhodou dělal něco, co se vymyká tomu, co je žádoucí, někdo tě nabonzuje. A hned, co ti bude osmnáct, povoláme tě na vojnu, kde ti to vysvětlíme ještě v jiném rozměru.

11.4.2015 v 22:31 | Karma: 15,26 | Přečteno: 1177x | Diskuse| Společnost

Petr Pecina

Nejlepší pojištění pro děti. Kolik stojí?

Ve své praxi se často ze strany rodičů setkávám s tím, že chtějí uzavřít pro své dítě to nejlepší pojištění a zajímají se logicky o to, která pojišťovna nejlépe pojistí jejich dítě. Vypozoroval jsem, že nejvíce rodiče poptávají především úrazové pojištění dětí. V pojištění životních rizik dětí a rodiny obecně poměrně často pozoruji nastavení smluv, která odporují základním principům pojištění. A tak bych rád tento článek věnoval tomu, abych odpověděl na tyto základní otázky: Jaké je to nejlepší pojištění pro dítě? Kolik stojí? A jaké výhody má rodičům přinášet? Kdy je dobré uzavřít pojištění dětí?

6.2.2015 v 15:46 | Karma: 9,62 | Přečteno: 2733x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5464x
Podnikatel ve finančním sektoru, finanční poradce, školitel v oblasti osobního rozvoje a finanční gramotnosti, otec tří dětí.